Lukostřelnice Libichov

Co přináší lukostřelba?

To záleží na každém jedinci – pro někoho se stane celoživotní zábavou a změní tak jeho způsob života. Lukostřelec se učí nervosvalové koordinaci, soustředění, relaxaci a zanedbatelné není ani fyzické, avšak spíše jednostranné, zatížení. Proto se doporučuje kombinace lukostřelby s dalšími doplňkovými sporty, jako jsou např. běh, plavání, kondiční posilování, gymnastika, atd.

Lukostřelba patřila ve středověku mezi základní vzdělání šlechticů, nejen protože je učila cílevědomosti a soustavnosti. V současnosti je stále více oblíbená, protože může nahradit jiné finančně mnohem náročnější koníčky, jako je například střelectví. Přeci jen životnost jednoho šípu bohatě převyšuje i mnoho tisíc výstřelů.

Jakými luky se dnes střílí?

Pro sportovní lukostřelbu se používá tzv. „standardní" luk, tj. reflexní nekladkový luk, většinou s kovovým středem a jednoduše připojitelnými sendvičovými sklolaminátovými, nebo karbonovými rameny. Tímto lukem se střílí na Olympijských hrách, mistrovstvích světa i Evropy v terčové, terénní a halové lukostřelbě.

Dále se ještě používají kladkové, či klasické „dlouhé“ luky (Long Bow). Ty posledně jmenované jsou velmi oblíbené zejména mezi milovníky přírody a pohybu v divočině. K výcviku a hobby se používají jednodušší reflexní, většinou skládací, luky. Dnes se prodávají také „dětské" luky vyrobené z laminátových prutů, nebo jedné vrstvy dřeva. Ty však nesplňují požadavky na bezpečnost a nejsou vhodné na žádný začátek zájmové, natož sportovní střelby.